Lukáš Hurt o závodech OCR a tréninkové skupině Predator

Pavel Mizera   2018-11-07 12:11:13.000000

Rozhovor s Lukášem Hurtem, trenérem a zakladatelem Predator workout Brno.

 

Lukáši, ty se sportu věnuješ už delší dobu. Řekni nám něco o sobě. Jak jsi začal a co jsi všechno dělal.

Jak jsem se sportem začal, zajímavá otázka. Asi v 16-ti letech jsem si koupil svou první jednoruční činku a tak to celé začalo! Zajímalo mě, co všechno se s ní dá cvičit a hlavně, jestli to vlastně dělám správně. A tak jsem se najednou ocitnul v posilovně. Pravidelně jsem cvičil a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Nebylo to ale „to“, co by mě naplňovalo. Jednou, po bolestivém přetížení ramene a následné nechtěné pauze, jsem se začal zajímat o „zdravější cvičení“ a narazil jsem na cvičení s vlastní vahou neboli kalistheniku a street workout. Shodou okolností v té době vzniklo street workoutové hřiště asi 300m od mého domu. Začal jsem tam chodit, kdy to jen šlo a s vědomím, že sice zvládnu pár kliků, jsem snil o tom, že se jednou přitáhnu k hrazdě. Učil jsem se od těch zkušenějších a po pár letech, už jsem i já byl „jeden z těch zkušenějších“, který radil a pomáhal ostatním. Postupně jsem posouval své hranice a čím dál více lidí se ptalo, jestli se můžeme vídat na hřišti pravidelně, ať se naučí to, co já. Takže jsem tak nějak neplánovaně začal ostatní trénovat.

 

Jak ses dostal z hřiště k závodům?

A pár let na to se mě kamarád zeptal, jestli se s ním nechci zúčastnit závodu zvaný Spartan Race v Litovli. Psal se rok 2015.. Vykládal mi o tom, jak je to super a upřímně – má první reakce byla „neblázni, já mám problém uběhnout 500m, co bych asi dělal na 5 km závodě“.

 

Co jsou OCR neboli obstacle course races?

Extrémní překážkové závody jsou běžecké závody, kde závodník překonává přírodní či uměle vytvořené překážky. Závody probíhají z 99% v terénu a to s převýšením. Překážky jsou většinou vojenského stylu (jako ručkování, šplh, plazení se pod ostnatým drátem, nošení břemen, plavání, brodění, hod oštěpem, případně střelba apod.) a to od těch lehčích až po ty nejtěžší.

 

Jaký byl tvůj první závod?

Můj první závod byl Spartan Race, úroveň Sprint a to v Litovli v roce 2015.

 

Které závody tě baví nejvíc?

Co se týče „klasických“ závodů, tak mě baví zejména méně komerční závody, jako je Gladiator race a Army run. Nehledě na to, že to vyzní jako reklama (toho, co sám reprezentuji), mohu nezaujatě říci, že v mém žebříčku překážkových závodů je Predator Race na prvním místě. A to zejména díky tvrdému terénu, stále přibývajícím překážkám a hlavně jejich obtížnosti. Holt člověk, co miluje výzvy, má jasno.


Pokud se bavíme méně o běhání a více o drilu, sáhnutí si na dno a opravdové prověření fyzické a zejména psychické výdrže, tak mě oslovily ze Spartan Race závody typu Huricane Heat (6, 12 a 24 hodinové závody). U těchto závodů už nejde o čas a umístění, ale o týmovou práci, mnohdy o extrémy a spíše o přežití.

  Army Run Vyškov 2016 - Lukáš Hurt  Gladiator Race Josefov 2017 - Lukáš Hurt

Co ti OCR závody daly a co vzaly?

Co mi daly? Příležitost poznat skvělé lidi a krásné krajiny. Najít to, co mě opravdu baví a v neposlední řadě možnost se překonávat! U některých závodů jsem si opravdu sáhl na dno, například závod Spartan Race HH12 rád nazývám takovým „životním restartem“, kde si člověk přehodnotí žebříček toho, na čem mu doopravdy záleží.
A co mi vzaly? Závody jako takové asi nic. Snad jen bolavé vazy v koleni, což ale nebylo kvůli závodům jako takovým, spíš kvůli mému postoji a snaze být co nejlepší i „přes mrtvoly“. Takové to, kdy hlava ví, že může, i když tělo už nestačí.

 

Jak vznikla tréninková skupina Predator workout Brno?

Tato tréninková skupina vznikla vlastně náhodou. Ve chvíli, kdy neplánovaně skončila street workoutová skupina, kterou jsem vedl, se mi ozvali z vedení Predatora. Pamatovali si mě nejspíš, protože jsem za poslední dva roky nevynechal jediný závod, který bych buďto neběžel nebo nepomáhal jako dobrovolník. A shodou okolností mě a zmíněnou skupinu zahlédli na sociálních sítích. Viděli, jak tu skupinu vedu a jakým způsobem trénujeme a asi jsem se jim zalíbil.

 

Komu je tato skupina určena?

Všem, kteří se chtějí připravovat na překážkové závody, cvičit s vlastní vahou, zajímá je pohyb, sport a zdravý životní styl.

 

Kde a jak probíhají tréninky?

Tréninky probíhají minimálně 3 krát týdně a to vždy v Brně. Přes zimu se scházíme v prostorách hotelu Morávka a na hale Extra Brno. Přes léto tréninky probíhají převážně venku a to na workoutových hřištích. Nejčastěji se vídáme na hřišti v Komárově u cyklostezky. Tréninky probíhají většinou s vlastní vahou, s využitím prvků kalistheniky a street workoutu, nácvikem překážek a tréninkem běhu. Odreagováváme se například i na laser game, v jump-parku, chodíme na lezeckou stěnu, případně plavat.

Army Run Vyškov 2016 - Lukáš Hurt 

 

Jaké jsou tvé další plány a cíle?

Plány a cíle se skupinou jsou jasné – rozšířit naši skvělou partu o nové lidi, posouvat společně naše hranice, dát do kupy pořádný závodnický tým a časem pokud vše půjde, jak má, tak i vlastní hala s pořádným vybavením.

  • Co se týče mých závodních cílů. Obecně zlepšovat umístění i časy. A konkrétněji například:
  • pokořit Huricane Heat 24 hodin, který je bohužel zatím jen v USA
  • složit si Spartan Race Endurance Trifecta STORM
  • dát svůj první Spartan Race bez jediného angličáku (bohužel se tam vždy těch 30 našlo)
    dostat se do první desítky

 

Lukáši, děkuji za rozhovor a přeji, ať se ti podaří svoje cíle splnit.


Komentáře

Napište komentář

Načítám, prosím vydržte...