Rozhovor se zakladateli HC Masaryk University

2018-02-27 23:53:26.000000

Odpovídají zakladatelé Peter Bustin a Josef Novák z HC MUNI.

 

Peter Bustin - HC Masaryk University Josef Novák - HC Masaryk University

Koho napadlo založit hokejový tým a jak to probíhalo?

Josef: Napadlo to v první fázi Ondru Stehlíka, který postupně přibral Petera a následně i mě. Tvořili jsme tým na koleni, mnoho jednání, velká část neúspěšná, což nás ale neodradilo, šli jsme si za svým cílem a nakonec se povedlo získat vše potřebné a hrajeme tak první sezonu v EUHL.

Peter: Prvú myšlienku prepojiť hokejový tím s Masarykovou univerzitou napadlo Ondřeje Stehlíka. Bolo to asi tak v auguste pred dvomi rokmi. Po pár dňoch premýšlania som za ním prišiel, že sa mi ten nápad veľmi páči, a rád by som do toho s ním išiel. Pribrali sme Pepu Nováka a začali na našom pláne pracovať.

 

Máte nějakou podporu od Masarykovy univerzity a od města Brna?

Josef: Ano, od obou subjektů se nám dostalo jednak záštity a jednak i další podpory. Město nás podporuje finančně a Masarykova univerzita vytvořila podmínky, aby se mohlo odehrát utkání proti UK Praha v DRFG Aréně, kam přišlo rekordních téměř 4 tisíce díváků.

Peter: Masarykova univerzita nás zobrala pod svoje ochranné krídla, prepožičala nám názov, a neskôr sa do nášho dizajnu zapojí aj nové logo. V našom tíme získavajú skúsenosti aj študenti Masarykovej univerzity. Na rôznych pozíciách s rozdielnym zameraním u nás je na praxi okolo 20 študentov.

 

Kdo jsou hráči HC MUNI?

Josef: Hráči jsou vysokoškolskými studenty a čerstvými absolventy, kteří jsou spojeni s Brnem.

Peter: Hráči MUNI sú študenti niektorej z vysokých škôl v Brne. Najviac je ich z MU – 14, potom 9 z VUT, 4 z MendelU. V prvom rade ich berieme jako študnetov a až v druhom jako hokejistov.

Evropská univerzitní hokejová liga

Jak všichni zvládají skloubit tréninkový režim se studiem a prací?

Josef: Hlavní myšlenka projektu je taková, aby tým hráčům ulehčil skloubení školy a hokeje, popřípadě zaměstnání, tudíž se snažíme podnikat kroky k tomu, aby to tak bylo. Například vhodně zvolenou denní dobou, kdy se trénuje nebo se snažíme domluvit na jednotlivých fakultách, aby se klukům vyšlo vstříc a mohli tak zvládat obě činnosti.

Peter: Každý to asi zvládla tak trochu po svojom, nakoľko každý študuje iný obor a zbytok voľného času vypĺňa trochu inak. Povedal by som, že zatiaľ sa to chalani učia, jako to dať všetko dohromady tak, aby boli so svojími výsledkami spokojní jako na ľade tak v škole.

 

Hrajete v mezinárodní soutěži EUHL. Řekni nám o ní více.

Josef: Jedná se o poměrně mladou soutěž, která si přinesla hlavní myšlenku a vizi z USA (soutěž NCAA nebo ACHA), kde podobný systém funguje a produkuje velké množství kvalitních hokejistů (každý rok někdo po ukončení studia přechází do NHL). Za pět let fungování se již podařilo významně zvednout úroveň ligy a rozšířit oblast působení do 4 zemí a další se hlásí, takže je vidět, že soutěž dává smysl a pochopilo to už mnoho lidí. Dle mého názoru je zde velký potenciál do budoucna, ale je potřeba na něm pracovat, což je i náš úkol.

Peter: Je to univerzitná liga, ktorá vznikla před 5 rokmi v Trenčíne na Slovensku. Postupne sa rozrůstala a dnes sa hrá už v 4 krajinách a je do nej zapojených 13 tímov. Jej ideou je pomôcť hráčom, ktorí sa rozhodli študovať v pokračovaní hrania hry, ktorú milujú. Osobne vidím univeriztný šport jako jedinú cestu pre skomierajúce športy jako na Slovensku tak aj v Čechách – nemám na mysli len hokej. Športovcov to udrží při štúdiu – takže aj keď im nevýde kariéra športovca ich život môže pokračovať na vysokej úrovni. V Amerike tento systém produkuje nejlepších atlétov světa v športoch jako hokej, basketbal, alebo amerických športoch jako americký futbal alebo baseball. Na ich úroveň nás čaká samozrejme dlhá cesta.

HC Masaryk University zápas Útočník Jakub Heža - HC MUNI

 

Jak hodnotíš dosavadní vývoj v tabulce ligy?

Josef: Nakonec mohu říci, že pozitivně. Máme v první sezoně zajištěno play-off, takže základní cíl je splněn. Nicméně byly i zápasy, se kterými nejsem spokojen ani já, ani Luděk Stehlík, takže je pořád na čem pracovat, abychom mohli být úspěšní nejen letos, ale i v dalších sezonách.

Peter: Splnili sme prvý cieľ, kterým bolo dostať sa do prvej šestky po základnej časti, takže zatiaľ to hodnotím pozitívne. Teraz musíme pracovať na tom aby sme v play off prešli prvým kolom.

 

Máte za sebou už 10 zápasů v lize. Co si z nich tým odnesl?

Josef: Zkušenosti, jak to chodí v této soutěži, jak vypadají jednotlivé týmy a jaké mají podmínky. A řekl bych, že i pár zážitků :)

Peter: Ukázal nám viacero našich slabín aj silných stránok. Musíme sa z nich poučiť a tieto poznatky zapracovať do ďalších zápasov. Máme před sebou ešte dlhú cestu.

 

Který z dosavadních zápasů hodnotíš nejlépe?

Josef: Nejlépe asi utkání proti Engineers Prague. Přijeli jsme těsně před utkáním a šli bez jakékoliv rozcvičky přímo do utkání. První třetinu jsme se očekávaně bránili, ale poté jsme převzali otěže utkání a vyhráli. Nejlépe jej hodnotím proto, že jsme dělali minimum chyb ve všech řadách a nejen já jsem viděl, že máme utkání pod kontrolou, přestože byl třeba průběžný výsledek zrovna 1:1.

Peter: Najlepšie hodnotím asi zápasy proti Engineers Praha a Akademikom Plzeň, kde sme perfektne dodržiavali taktiku a zápasy mali pod kontrolou.

 

HC Masaryk University - EUHL

Jaké jsou vaše další cíle a plány?

Josef: Po sportovní stránce je aktuálním cílem projít co nejdále v play-off a do další sezony stabilizovat kádr a posunout hráče zase o kousek dál po všech stránkách. Po té stránce organizační je těch bodů mnoho, co bychom chtěli realizovat, takže to asi shrnu vizí, kterou máme nastavenou - hrát o nejvyšší příčky, k čemuž bude zapotřebí profesionální zázemí (včetně realizačního a organizačního týmu) pro hráče po všech stránkách a nastavení systému tak, aby mohli pohodlně vystudovat a nakonec si vybrat, jestli se budou věnovat hokeji nebo svému vystudovanému oboru :)

Peter: Hlavným cieľom bude zaistiť ďalšiu sezónu, a pripraviť podmienky tak aby sme projektu zabezpečili dlhodobú životnosť. Bez toho sa nedá s timom koncepčne pracovať.

 

Děkujeme za rozhovor a držíme palce v dalších zápasech. Více informací o týmu zde: http://hcmasarykuniversity.cz


Komentáře

Napište komentář

Načítám, prosím vydržte...